oliviav1218 oliviav1218
  • 13-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? A 12 pack of Pepsi for $3.50 or a 6 pack for $1.80?

Respuesta :

nsjddbh nsjddbh
  • 13-12-2019

Answer:

The 12 pack.

1.80×2=3.60

Answer Link
TheKoroSensei
TheKoroSensei TheKoroSensei
  • 13-12-2019

6 pack of pepsi is $1.80

12 divided by 6 is 2.

1.80 x 2 is 3.60

If you buy two of the 6 pack pepsis, it would have 12 pack of pepsi but would cost $3.60. If you buy the 12 pack, it would be $3.50 so it would be the 12 packs being the better deal.

*note* I'm stupid so I would probably buy the 6 packs twice ;(

Answer Link

Otras preguntas

What is the sum of the two digit multiples of 11?
How to describe a tiger with adjectives adverbs and similes.
What would happen in an ecosystem without decomposers?
how can you solve -2y+5y=14
1. Which of the following correctly describes the Big Bang theory? The majority of the universe was formed in a giant explosion that threw material out in
zabato is thinking of a number. Three times the sum of the number and ten is the same as eight times the number. What is zabato's number
What was the Delian League? A. an organization of Greek women who supported the soldiers in their quest for victories over enemies B. a defensive alliance of Gr
What key has f# , c# and g# :)
decompose 7.846 and round to the nearest tenth and hundredths.
what are the top three material by weight in a computer