emmanuel1123583 emmanuel1123583
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which costs more per notebook, a 4-pack of notebooks for $3.98 or a 5-pack of notebooks for $4.99? Explain

Respuesta :

chenandy3610 chenandy3610
  • 12-12-2019

Answer:

5 pack notebook

Step-by-step explanation:

5 pack notebook costs more because the 4 pack notebook costs 4 dollars w/ 2 cents off, and 5 pack notebook costs 5 dollars and with 1 cent of, so if ir increase by 1 dollar, than probably the 5 pack costs more. It is not about how many, but how much dollars are for per/ notebook.

Answer Link

Otras preguntas

Kylie is ordering 9 pizzas for her party. Each pizza is either thin crust or deep dish. Each thin crust pizza costs $20, and each deep dish pizza costs $8 more.
The russian physiologist ivan pavlov discovered that.
x(t)=t^2-2t+1 when does it comes to rest?​
Read the passage from Sugar Changed the World. What is the purpose of the cause-and-effect structure In the Age of Sugar, Europeans bought a product of this pas
"why do most people choose to vacation in the mountains? simply because the climate is perfect, and the sights are soothing." which rhetorical device does the s
Pretest: Unit 8 Question 12 of 13 Which option below provides the best description of the relationship between a quadratic parent function and a square root par
What were the reasons for the fall of the byzantine empire? select all that apply.
Can someone help me?
Triangle 304 degrees and 115 degrees work out x
In the figure below, j || m. Find the values of x and y.