26jaffarliana
26jaffarliana 26jaffarliana
  • 15-11-2019
  • Mathematics
contestada

HELP ASAP!!! Potatoes cost $0.85 per pound. Luke bought 2.75 pounds of potatoes. How much did he pay for the potatoes? Round to the nearest cent

Respuesta :

timandkimhack
timandkimhack timandkimhack
  • 15-11-2019

Answer:

$2.34

Step-by-step explanation:

2.75 (the number of pounds) * 0.85 (price per pound) = 2.3375, or approximately 2.34.

Answer Link
BKRLA
BKRLA BKRLA
  • 04-03-2021

Answer:

2.75 (the number of pounds) * 0.85 (price per pound) = 2.3375, or approximately 2.34.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

NEED THIS ASAP PLEASE HELP!! WILL GIVE 10 PTS!! WILL MARK BRAINLIST!!The base Ba(OH)2 neutralizes the acid H2SO4 according to the equation below. What salt is p
Write down two adverbs that describe how an action may occur.
Will mark brainlist to whoever answers first, full explanation please
Do you think the shape of the moon would appear to be different if photos were taken a few hours later than the photos shown here? If yes, how would its appeara
gradually increasing the workload on the body over a period of time is defined as?
How many millimeters are in 27 centimeters? (2 points) a 27 mm Ob 270 mm Ос 2,700 mm Od 27,000 mm
Explain the difference between ethnic conflict and genocide.
1) Describe the steps in creating a box plot. What do you have to find to complete a box plot graph? (at least 5 steps) ​
Burning a piece of wood in fire can be best described as a
How to write fractions in simplest form? ( I give brainliest )