nadiamackan12 nadiamackan12
  • 13-11-2019
  • Mathematics
contestada

Jacob bought one package of grape
tomatoes for $3. How many packages can
Ming buy if she has $6?​

Respuesta :

isabel6195
isabel6195 isabel6195
  • 13-11-2019

Answer:

2 packages

Step-by-step explanation:

In the first sentence we establish that one package of tomatoes cost $3.

If Ming has $6, she can buy 2 because 3*2=6.

Hope this helped and have fun with your multiplication in the future!

Isabel xx

Answer Link

Otras preguntas

5. How many feet (ft.) are in 1 mile (mi.)?
Which functions are continuous at x=-4?
Show that 1.2727... can b expressed in the form P/q where p and q are integers and q not equal to zero
Read the excerpt from Act II of Hamlet. Hamlet: I’ll observe his looks; I’ll tent him to the quick: if he but blench I know my course. The spirit that I ha
How do I find the reciprocal to a fraction Look at the pitcher by taping it and you can read what it says
Law and order helps to structure the economy by providing
what are the solutions to the quadratic equation 50 minus x squared equals 0 50-x^2=0
what is the simplified form of -8y+20 but I only 1 as the coefficient of y
Many substances, such as cholesterol, bind to ________ on the cell membrane, triggering endocytosis. A) active sites B) receptor sites C) import vesicles
Which of the sentences is written correctly 1: him and me made a delicious dinner for our parents