mleb3 mleb3
  • 12-11-2019
  • Business
contestada

if u know the unit price of two different brands of an item

Respuesta :

1971753403
1971753403 1971753403
  • 12-11-2019

Answer:

If you the unit prices you know the cost per unit.  For example, you would be able to compare possibly a price per one ounce of Dasani water and a price per one ounce of Aquafina water.  This makes it super simple to compare the prices of the two brands when they are both written as a unit rate of course, the units would need to be the same to make the comparison

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why do water droplers firm on the outside of a glass of ice water?
I need help with these question please help me !!
The civil service system was created _____.
What is the median of the ages shown in this stem-and-leaf plot? 58.0 59.5 58.5 59.0
Dictionaries, card catalogs, and indexes are all classified as _____. research tools literary criticism fiction sources
Can someone help me with #7 please ?
A ______ is a trade barrier defined as "a certain amount of a product that may be imported."
What type of government does the united states have in ww2?
Rita has oily skin. Which secretion that acts as a waterproofing agent for the skin and hair follicles does she produce in excess?
Deposition is a process that involves wind carrying sediment and then depositing it in a particular place. One common beach sight formed by deposition is a A)