Nikki1919 Nikki1919
  • 13-09-2019
  • Mathematics
contestada

Jessica bought a soft drink for 2 dollars and 6 candy bars she spent a total of 14 dollars how much did each candy bar cost?

Respuesta :

gianna1010010
gianna1010010 gianna1010010
  • 13-09-2019

Answer:2 per candy bar

Step-by-step explanation:

14-2=12 12/6=2

Answer Link

Otras preguntas

Select the choice that translates the following verbal phrase correctly to algebra: (2 points) one half of a number decreased by 16 n minus 16 over 2 one
Technician A says that a wheel stud that shows significant signs of cross-threaded lug nuts should be rethreaded with a die and put back in service. Technician
What did mahavira began
The cube of the difference of 5 times x and 4
Find the length of the missing side
How do I solve this problem?
For each job write an inequality that represents the number of hours Alex could work before the trip.
Ms.Bright had 10 bananas but one of the students took 5 of them so how many bananas does Ms.Bright have.
In contrast to virginia, the colony of massachusetts bay thrived almost from the beginning because the early puritan settlers
How many kilocalories are required to heat 100.00 g of water from 34.2°C to 96.5°C?