sunnip sunnip
  • 11-09-2019
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for $6

Respuesta :

laiimarieee
laiimarieee laiimarieee
  • 11-09-2019
it would be 20 x 6 because 20 sets pf markers for 6 dollars each.
Answer Link
518520
518520 518520
  • 08-01-2022

Answer:

$0.30.

Step-by-step explanation:

The ratio of number of markers to cost of markers is 20:6

Let's find an equivalent ratio that shows the cost for 1 marker.

A ratio where one of the terms is 1  is called a unit rate. We can divide the number of markers by 20 to get to 1 marker.

$6÷20=$0.30

The cost of 1 marker is $0.30

Answer Link

Otras preguntas

The radius Of a cylindrical Gift box is (2x+3) inches, the height of the gift box is twice the radius. what is the surface area of the cylinder? write your answ
Measurement of a standard basketball radius of 4.5 inches what is volume and surface area
Are these two expressions equivalent? 2w+3w+2(w+5)-6w+2(9w+3)+(38-4w) and 3(5w +18)
Write two different expressions that are equal to 12-16x use factoring if possible
The _____ is the central message or concern of a story or poem. is it A. Context clue B. supporting Detail C. main idea D.symbol
how does carbon enter the biotic part of the ecosystem,namely plants from the atmosphere
what do all elements have in common?
If an author wanted to begin a story in a manner that broke with chronology and grabbed the reader's attention, that author might
How would you use the word debtor in a sentence about the founding of Georgia
simplify completely