brantheman123441 brantheman123441
  • 15-05-2016
  • Mathematics
contestada

A 2-pound box of spaghetti costs $2.50. Philip says that the unit cost is 2 over 250 = $0.80 per pound. Explain his error

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-05-2016
Phillip forgot to put a period between 2 and 50
Answer Link

Otras preguntas

Find the perimeter of a triangle with vertices A(3, 1), B(2, -1), and C(-3,2). Leave your answer in decimal form, rounded to the nearest hundredth.
How many miles is he from the base of the mountain?
[Algebra 2 Quadratics] A new fashion trend is catching on at a high school. Five students came to school after the holidays wearing new Palioxis-brand sneakers,
Though the Aztecs held the most powerful empire in Central America, which Spanish advantage contributed to the Aztecs' defeat?
What are the coordinates of the point 3/4 of the way from A to B? A=(-4-5) B=(3,-3)
A body of mass 320kg is moving at a velocity of 20 m/s is brought to rest by a constant force of 960 N.Calculate is the distance traveled before coming to rest.
HELP Question 4 THE WORLD WITH A THOUSAND MOONS CHAPTER 1: Thrill Cruise By Edmond Hamilton Lance Kenniston felt the cold realization of failure as he came ou
the average mass of two girls is 42 kg. the mass of one of the girls is37 kg.what is the mass of the other girl
9 The triangle is to be reduced by a ratio of 1:2. 4 cm 8cm a Calculate the area of the original triangle. b Calculate the area of the reduced triangle. c Calcu
Which sentence correctly fixes this dangling modifier? Reading quietly, a rainstorm dropped inches of rain on the town. A. While reading quietly, a rainstorm dr