josesantanapojo
josesantanapojo josesantanapojo
  • 13-08-2019
  • Mathematics
contestada

Donna paid $4.80 for a dozen oranges. At this price, how much would 4 oranges have cost?

Respuesta :

duffyroni
duffyroni duffyroni
  • 13-08-2019
$1.60 would be the amount
Answer Link
Ronard
Ronard Ronard
  • 13-08-2019

Answer:

$1.60

Step-by-step explanation:

$4.80= 12 oranges

÷12 x = 1 orange

4.80÷12= .40

So 40 cents per orange

And there are 4 oranges.

4 oranges x 0.40= $1.60 for four oranges

Answer Link

Otras preguntas

How do you find the angle x using Trigonometry?
How does a mutation in a sex cell affect an organism? A. It stops the organism from making proteins. B. It prevents the organism from forming limbs. C
Translate the following: Our house Question 1 options: nos casa su casa vuestra casa nuestra casa
A private plane is traveling due east at a rate of 160 mph. A south wind is blowing 30 mph. What is the actual velocity of the plane? A. ≈ 157 mph B. ≈ 190 mph
Which sentence has a pronoun-antecedent agreement error? sentence 1 sentence 2 sentence 3 sentence 4
Anyone know how to do number 8!!! You don’t need to solve it! Just explain to me how to do it
n 2005, China had _____ urban centers with at least a million people, while the United States had _____.
What is the number of kilograms of solvent in a 0.70 molal solution containing 5.0 grams of solute?
what are president amotos options for privatizing some of the government-owned businesses?
When jesus referred to god as "father," he was emphasizing the nearness of god and god's power to provide. a. True b. False?