vivianj42476
vivianj42476 vivianj42476
  • 15-05-2019
  • Mathematics
contestada

Sharon pays $98.75 for twenty-five 14-ounce boxes of Yummy flakes cereal. How much does on box of cereal cost

Respuesta :

jujufig
jujufig jujufig
  • 15-05-2019

Answer:

$3.95

Step-by-step explanation:

Answer Link
Ben
Ben Ben
  • 15-05-2019

$3.95

x will represent the cost of one box of cereal.

98.75 = 25x

We want to get x by itself on one side of the equation, so to cancel out the multiplication by 25, we need to divide by 25. Also, what we do on one side of the equation, we must do to the other side. So, divide both sides of the equation by 25.

3.95 = x

So, one box of cereal costs $3.95.

Answer Link

Otras preguntas

This is context clues worksheet and I think it's to put the meaning for the underlined word in each sentence
Find the x-intercept of the line. 6x − 3y = 24
Write an equation in slope-intercept form for the line with slope 3 and y-intercept -1.
the definition of Volatile Organic Compounds (VOCs) Carbon Monoxide (CO) Nitric Acid (HNO3) Nitrogen Oxides (NOx) Sulfur Dioxide (SO2) Sul2furic Acid (H2SO4 Par
The argument of (6i)^5 is _____.
Please Answer 30 points!
The graph below shows both natural and human influences on climate change. Which claim does the graph support? Agents of Climate Change Thermal disruption (W/m²
Why does hamlet want to see the ghost ?
Martha's cookie stand sold 7 cookies and 2 lemonades for $6.50, then 10 cookies and 3 lemonade for $9.50. What is the cost of each?
Simplify. (-3x^3y^2z^3)(2x^4y^2z^2)^3