tankhill7392 tankhill7392
  • 13-04-2019
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $4 per pound and peanuts cost $2.50 per pound. If you mix 4 pounds of cashews and 4 pounds of peanuts, what is the total cost of one pound of the mixture?

Respuesta :

Dericktopsom Dericktopsom
  • 13-04-2019

$6.50 per pound $4.00 +$2.50=$6.50

Answer Link

Otras preguntas

I need the area of ABC but don't know how to get the base.​
I’ll literally give out 400 points on my next question if someone answers this
Solve −14x=7 714 −1 −74 −28 help me pls
Take the numbers to their prime factorization. Write the final answer in exponential form. (SHOW YOUR WORK TO GET BRAINLIST) 1. 28
the purpose of stock market is to​
What accomplishment is the ruler Nebuchadnezzar Il associated with? A. Developing an alphabet B. Allowing the Jews in Babylon to return to Israel C. Establishin
I drew perry the platypus and have other recommendations to draw?
Which of the following is not a property of nonmetals? excellent electrical conductor semiconductor found on the right side of the periodic table solids tend to
The entry ticket to a local football game costs $10 for an adult and $5 for a child. A group of 100 people paid an entry fee of $710. How many adults and how ma
At 8:02 a jogger sets out .By 8:04 she has run 360 meters