mary15867 mary15867
  • 13-03-2019
  • Mathematics
contestada

If 5 pieces of candy cost $4.50, how much would eight pieces cost

Respuesta :

angelinabogart angelinabogart
  • 13-03-2019

Answer: $22.50

Step-by-step explanation:

If each piece of candy cost $4.50 you have to multiply that by 5.

4.50+4.50+4.50+4.50+4.50

Or 4.50x5

=$22.50

Don’t forget to mark me brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

SUPER EASY QUESTION! NO LINKS OR FILES OR WEIRD ANSWERS OR YOU WILL BE REPORTED
In a video game, the chance of rain each day is always 30%. At the beginning of each day in the video game, the computer generates a random integer between 1 an
Select the best equation needed to solve for x; then solve for x: A. 2x+1=33 ; x=16 B. 2x+1=33 ; x=17 C. 2x+1+33=90 ; x = 28 D. 2x+1+33=90 ; x=56
HELPPP FOR EXTRA POINTSSSSSSS!
Am I gamer? This is totally a real question.
3. Which of the following is true? • Myths focus on human or animal heroes, not gods. O Myths commonly try to explain the origins of natural events. • Epic hero
You see someone struggling to complete a difficult bench press. That person has no spotter. What would you do?
I need help on this please! No links Study guide for exam.
help please i only got 4 minutes​
Write an essay about teenage stress (200+ words)