cathy7636 cathy7636
  • 11-03-2019
  • Mathematics
contestada

IRENE BOUGHT SIX POUNDS OF FISH FOR $12.90.BASED ON THAT COST,HOW MUCH WOULD 3.4 POUNDS OF THE SAME FISH COST?

Respuesta :

cblue8282 cblue8282
  • 11-03-2019

Answer:

$7.31

Step-by-step explanation:

Considering this, we can do 12.9/6, which shows us that one pound of fish is $2.15.

Then, we multiply 2.15*3.4, which is $7.31.

Answer Link

Otras preguntas

both ida b wells and marcus garvey supported the postion that
Compare the effects of gravity and air resistance on a falling skydiver before and after she pens her parachute.
If c = 100 degrees, what is the equivalent fahrenheit temperature
What exactly are the roots to our government? I have midterms and I never understood that unit.
I am the largest number that rounds to 241.699 when rounded to the nearest thousandth. What number am I? Please explain how you did it im stumped
In order for a fault-block mountain to form, a ______ must take place along a fault line and one side must be ________. A. shift, elevated B. depression, d
what were the impacts of the french revolution on other countries/revolutions(in 4-5 sentences)
What page of Lyddie states that she took no breaks for breath or water because she would loose money
A _________ is an organization that is owned and controlled by the people who use it –producers, consumers, and workers with similar needs who pool their resour
Which text from "Helen Grey" explicitly explains a more important quality than beauty? And frown, and say your shrewish say Your eyes are bold, your laugh is