rumanruxi3424 rumanruxi3424
  • 15-02-2019
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $1.99 a pound. In a relation, the input is the number of pounds of grapes and the output is the cost.


Is this relation a function? Why or why not?

Respuesta :

Shofhia
Shofhia Shofhia
  • 15-02-2019

Answer:

$2.19

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What does Como te llamas= De Donde Eres= Que tal= what does each of these phrases mean?
Which number line shows the graph of -3?
please help me pleaseeeee and what is the median ​
Which best describes a characteristic of a global terrorist group? A. The group is large and number and primarily concentrated in one region B. The group as a s
To add a positive number, move right on the number line. True False
how is the difference from 14/15 and 5/12 written as a decimal
Write ln(x^3y^2) in terms of u and v (picture provided)
I need help with 19!
What is the process in which muscles contact to move food throughout the digestive system
Tu went to the movies. He bought 2 tickets for $9.50 each, popcorn for $5.00 and 2 drinks for $4.25 each. He gave the clerk two $20.00 bills. Which expression