JLapworth3974 JLapworth3974
  • 13-02-2019
  • Mathematics
contestada

Red grapes cost $2.49 per pound. Write an equation that shows the relationship between the cost c in dollars and the number of pounds of grapes p

Respuesta :

abmcg42
abmcg42 abmcg42
  • 13-02-2019

Answer:

C=2.49p

Step-by-step explanation:

Because you are charged $2.49 for every pound, to find the total cost, you need to multiply the base cost by how many pounds you are buying. Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

Your principal has decided to provide a treat to everyone in your grade before thanksgiving break Ice - cream bars! one box contains 48 bars. there are 338 stud
Hey guys! Can you help me how to get this graph?
Juicu, the firefighter, was standing at top of an observation tower when he saw a fire. The angle of depression from the observation tower to the fire was 60°.
In a gym class, there are 13 people on a team. How many ways are there to assign 10 players to take the field?
What is the domain for -(2(x-85))/(x+11)(x-5)
What do these images show about American productivity during World War II? Select all that apply. 1. Axis bombers reduced the output of American factories early
Why is Wilhem Wundt considered the "Father of Psychology"?
Answer for 20 points :D
Divide the passage in two paragraphs. 1. What is the main idea/topic? - 2. what is the new topic in the second paragraph
who was the most responsible for making French the national language of France