Claycsampson6483 Claycsampson6483
  • 13-02-2019
  • Mathematics
contestada

Jake purchased a box of 1000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for 20.00. How much did he pay for each lollipop

Respuesta :

MrSmoot MrSmoot
  • 13-02-2019

Answer:

2 cents

Step-by-step explanation:

He paid $20 for 1000, so if you divide $20 by 1000, you get how many he paid for each lollipop.

$20/1000    =   $0.02  per lollipop

Answer Link

Otras preguntas

It takes Carla 8 minutes to shower, 20 minutes to get dressed and 15 minutes to eat breakfast before leaving for school. How long does it take Carla to get read
Amanda tells you that because a variable is in the denominator, the equation three over x plus one over three equals five over six becomes unsolvable. Amanda ex
Select all that apply. The three rival political foes that caused such division in China were: the eunuchs the royal clans the Huns Buddhist politicians Confuci
1. Which two points lie on a line with slope 2/3? A. (2, 0) and (3,0) B. (3, –4) and (1, 2) C. (0, 0) and (2, 3) D. (–3, 2) and (0, 4) 2. What is the slope
What methods of recording of history were used by the maya and the aztec??
if a and b are the measures of two first quadrant angles and sin a = 4/5 and sin b = 5/13, find sin a+b.
Which of the following issues relates most to domestic policy? A. Education B. Treaties C. War D. Military
How does pseudopods work
Photosynthesis happens in this part of the cell
Which of the following does a weather station model demonstrate? A) altitude B) air mass C) air density D) temperature