23asherley 23asherley
  • 12-02-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? $2.25 for 3 tennis balls OR $6.24 for 8 tennis balls?

Respuesta :

MrSmoot MrSmoot
  • 12-02-2019

Answer:

$2.25 for 3 tennis balls is the better buy

Step-by-step explanation:

You want to look at the cost per ball to see which is the cheaper of the two deals.  

To do this, divide the dollar amount by the number of balls.

$2.25/3   =  $0.75     so you're paying 75 cents per ball

$6.24/8 = $0.78       so you're paying 78 cents per ball

Answer Link

Otras preguntas

1) their slopes are equal but y-intercepts are not equal 2) their slopes are not equal but y-intercepts are equal 3) both slopes and y-intercepts are equal 4
Insert either < or > to make a true statement. -0.4 ___ -0.9 Select one: A. > B.
if 11+24x is 25 more than 106,what is the value of 4x
Insert either < or > to make a true statement. -0.4 ___ -0.9 Select one: A. > B.
[tex]14 \times \frac{3}{8} + 7 \times \frac{5}{6} + 2 \times \frac{5}{12} [/tex]
What percentage of the school-age population, aged 6 to 21 years, is identified as having intellectual disabilities?
More points!! Please answer all questions
Which of the following correctly uses absolute value to show the distance between −60 and 13? Answers : A.|−60 − 13| = |−73| = 73 units B.|−60 − 13| = |−73| = −
x^2-4x+1=0 . RESOLVE PLS
45.7mL/s to kL/hr convert