AilinSanchez1
AilinSanchez1 AilinSanchez1
  • 14-04-2016
  • Mathematics
contestada

Ann bought 2 pounds of cheese to make lasagna the recipe gived the amount of cheese needed in onces How mojaunces how many ounces did she buy

Respuesta :

ashneet ashneet
  • 14-04-2016
32 ounces because 1 pound equals to 32 ounces 
Answer Link

Otras preguntas

A furniture factory gets its wood from a lumberyard, which depends on a sawmill. Émile Durkheim would call these dependencies __________ solidarity. (Points : 1
write down a number you can square to give an answer bigger than 400 but smaller than 500
A bat and a ball costs $1.10. The bat costs a dollar more than the ball. How much does the ball cost?
How is the shingles transmitted from host to host?
A machine produces 1000 bowling pins per hour, each valued at $8.37. What is the total value of the pins produced in 1 hour? A.$8.37 B.$83.70 C.$837.00 D.8,370
How could fossils be clues to the continental drift
Write an expression that shows how you can multiply 9 x 475 using expanded form and distributed property
What is a tax levied on any asset inherited? a. flat tax c. payroll tax b. estate tax d. recessive tax
Grains, seeds, nuts and root vegetables are examples of _________ carbohydrates and they take a __________ amount of time to break down, allowing one to feel fu
_______ was the first person to propose the idea of moving continents as a scientific hypothesis. A. Charles Richter B. Alfred Wegener C. Antonio Snider-Pell