Seudónimo Seudónimo
  • 13-04-2016
  • Mathematics
contestada

Donald bought a box of golf balls for $9.59. There were 18 golf balls in the box. About how much did each golf ball cost?

Respuesta :

zhilin zhilin
  • 13-04-2016
One pack costs $9.59, which contains 18 balls. To obtain the cost of each ball, you divide $9.59 by 18, which is about 53 cents
Answer Link
NazK
NazK NazK
  • 13-04-2016
The price (9.59) divided by the number of golf balls (18).

9.59 (divided by) 18 = .53

One golf ball cost around $0.53 or 53 cents. 

You can also check the work by multiplying 18 by 0.53 which is 9.59.

Answer Link

Otras preguntas

Keisha‘s restaurant bill is $27 she wants to leave 15% tip how much money does Keisha need in all?
Yesterday, a bamboo plant was 12.62 yards tall. Today, the bamboo had grown by 0.34 yard. Bryson chopped the bamboo into6 equal pieces. How long was each piece?
------- ------- is the first example of form following function.
I will give brainliest to the Correct answer
9 5 4 3+ 2 1 -9-8-7-6 -5 -4-3 -2-1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 - 2 4 -5 6 8 9
I need help please. Which of the following words or phrases is highest on the ladder of abstraction? A. Sunflower B. Mexican sunflower C. Flower D. Venus fly tr
what protective body structuresp dose a starfish possess​
4. Graph the relation shown in the table. Is the relation a function? Why or why not? (-5, -5) (-3, -3) (1, 1) (2, 2) Yes; no vertical line passes through two g
You can take your heart rate for 6 seconds and multiply by 10 to get the 60 second count quickly during True False
plz help me I need real big help I'm stumped on this question