Gimagg8964 Gimagg8964
  • 14-12-2018
  • Mathematics
contestada

Stephanie bought 3 pizzas for a total of $9.00. Which expression shows p, the cost of each pizza?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-12-2018

Answer:

the answer is 3

Step-by-step explanation:

3 pizzas equal $9.00 so in order to know how much each pizza was, we will have to do division:

9 divided by 3

9/3

3

Answer Link

Otras preguntas

which concept does adam smith use to describe the amount of money commonly paid for any commodity
We hurt without moving. And poison without touching. We bear truth and lies, But are not judged by size. What are we?
Convert fraction with numerator 6 and denominator 15 to a decimal. 0.1 0.2 0.3 0.4
Which statement about the federal court system is accurate? The creation of new federal courts requires a constitutional amendment. The creation of new federal
Anne brought a 1 L bottle of vinegar from home to use in an experiment on volcanoes in science class. she poured the contents of the bottle into a large beaker
Convert the Cartesian equation x^4 - y^4 = 16 to a polar equation? r^2 = 16/cos2θ r^4 = 16/cos2θ r^2 = 8
He taught,wrote,and became one of the most recognized of American poets A complete sentence B run-on C fragment
tom drinks 4 pints of water a day. how many tanks of water will he drink in 30 days?
Anne brought a 1 L bottle of vinegar from home to use in an experiment on volcanoes in science class. she poured the contents of the bottle into a large beaker
A=2(L+W): i must Rewrite this question in terms of the indicated letter. in this case w is the indicated number.