babygirlneya babygirlneya
  • 13-12-2018
  • Mathematics
contestada

You can buy 5 pounds of grapes for $9.95 .what is a proportion that gives the cost c if you buy 4 pounds of grapes

Respuesta :

selenacalvillo9030
selenacalvillo9030 selenacalvillo9030
  • 13-12-2018
It’s a $1.99 per pound and it $7.96 for 4 pounds
Answer Link
virtuaI
virtuaI virtuaI
  • 09-12-2020

9.95 / 5 = 1.99

4 x 1.99 = 7.96

$7.96

Answer Link

Otras preguntas

The rocket have a mass ratio of 4 and exhaust velocity of 6,882 m/s . What is the initial vehicle mass of the rocket in percent ? Note : Mass ratio is equal to
Sweets are sold loose, or pre-packed in 120 g bags. The 120 g bags are £1.99 each. The loose sweets are £1.59 for 100g. By calculating the price per gram, deter
The most unreactive substances are: A. Metals B. Metalloids C. Nonmetals D. Noble Gases
describe how your subject mentor managed classroom while teaching?​
The ____ of exercise determines the health and fitness benefit of the exercise. The A. frequency B. intensity C. time D. type Please select the best answer from
What type of tillage practice is shown in this picture? A. no-till B. wind breaks C. terracing tillage
 in a book you read, what can one generation learn from another? and write 5 sentences about it
what is 65 plus 1 equal
I need help with this question ASAP #18
Moralists in the northern colonies preferred state government over central government. true or false