ethan20056 ethan20056
  • 12-12-2018
  • Mathematics
contestada

two weeks ago, James bought 3 cans of tennis balls. last week, he bought 4 cans of tennis balls. the tennis balls cost d dollars per can. If spent a total of $15.75, how much does a single can of tennis balls cost?

Respuesta :

dishapatel
dishapatel dishapatel
  • 13-12-2018

Answer:$ 2.25

Step-by-step explanation:4can +3Cans=7cans so divide 15.75 by 7 so the answer is 2.25


Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. The best way to improve health is to ___ . A. Prevent diseases by reducing risk factors and having good health habits B. teach people
Simplify the expression. 3⁹ x 3⁶ x 3⁶
Find the value of each variable. All following shapes are squares.
In what way has technology used aboard the International Space Station benefitted humans back on Earth? ASAP... Robotic arms used aboard the ISS are now used in
Which of the following actions would decrease the energy stored in a parallel plate capacitor when a constant potential difference is applied across the plates?
pls help pls its hard ....
Please can someone answer this
At 6PM, the temperature was 42°F. By 10PM, the temperature has dropped 5 degrees. By midnight, it had dropped another 7 degrees. What was the temperature at mid
Please help WILL GIVE BRAINLIEST‼️
Round to nearest hundreth