AbigailHaylei
AbigailHaylei AbigailHaylei
  • 12-11-2018
  • Mathematics
contestada

10 pencils cost $4 at Target and 6 pencils cost $2.70 at Walmart. Where should you go to buy pencils at a cheaper price? Question 3 options: Target Walmart

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 12-11-2018

$4/10 = $.40  per pencil at Target

$2.70/6 = $.45 per pencil at Walmart


The best deal is at Target

Answer Link

Otras preguntas

how to solve y=-8x,2x+4y=0
4 X squared minus 7X +3 divided by X squared plus 5X -6
In which of the following is light energy converted to electrical energya bulbb battery c solar celld oil lamp
On Friday nights before the big game I have trouble concentrating on my school work
what is (-4x^4+6-3x^2)-(11-6x^4)
Bill owns a company (Bill’s Gates) that manufactures fence panels. Bill’s Gates had a net profit margin last quarter of 18%. Which of the following actions wi
A citizen of the ______ for at least _____.
Kamryn is deciding between three potential activities on Saturday evening: 1) Staying at home and watching her favorite television show, an activity that sh
A machine can produce 27 inches of ribbon every 3 minutes.How many feet of ribbon can the machine make in one hour? Explain.
which inequality is represented in the graph below