rindraon5947 rindraon5947
  • 15-10-2018
  • Mathematics
contestada

Selena bought 5.62 pounds of meat for $3.49 per pound. What is the total cost of the meat

Respuesta :

MrsStrong
MrsStrong MrsStrong
  • 12-01-2019

Answer:

$19.61

Step-by-step explanation:

To find how much Selena spent, multiply the amount by the price per pound. She spent 5.62 (3.49) = $19.61.

Answer Link
SenpaiTrill
SenpaiTrill SenpaiTrill
  • 12-01-2019

Hello there,

Selena bought 5.62 pounds of meat for $3.49 per pound. What is the total cost of the meat

Total cost: $19.61


Answer Link

Otras preguntas

What are the approximate solutions of 2x2 + 9x = 8 to the nearest hundredth?
An essay is a type of A. personal nonfiction. B. figurative language. C. technical material. D. fictional short story.
Find the product of (2x − 5y)2. A. 4x2 + 20xy + 25y2 B. 4x2 − 20xy + 25y2 C. 4x2 − 25y2 D. 4x2 + 25y2
your softball coach needs to add a new player to the team roster. which of these people would most likely demonstrate the best sportsmanship based on the inform
Which of the following most likely functions as the rising action in a story? I couldn't remember why I had come into the room in the first place. It would be
How do barnacles grow and develop
The lines are parallel. Find the slope-intercept form of the equation y₂.
Eisenhower and his men drove the italians from north africa. true or false.
Map showing Viking Raids and Settlements, between 789 CE (A.D.) and 1043 CE (A.D.) The map shows Danish Vikings moving south from Denmark, raiding and settling
What led to the king Philips war