popcornwatermelonyt popcornwatermelonyt
  • 13-10-2018
  • Mathematics
contestada

A school club wants to buy shirts for each of its 38 members. Each shirt cost $23. About how much money will all the shirts cost.

Respuesta :

vinavratil
vinavratil vinavratil
  • 13-10-2018

Answer: $874


Step-by-step explanation: multiply 23 by 38 to get the total cost


Answer Link
weirkai27
weirkai27 weirkai27
  • 13-10-2018

Answer:

874

Step-by-step explanation:

23 times 38 = 874


38 members, and it costs $23. So that's 38 shirts, costing  $23 each.


Hope this was helpful! Good luck.

Answer Link

Otras preguntas

Marty drives 150 miles for 3 hours. What is the unit rate?
This is a hard one for me. Can someone solve this one.
2. List three benefits of leading a healthy lifestyle ​
I'm too lazy to do this so please do em for meh ty! asap
pls help ASAP :) need answer
Maggie needs to spend at least six hours each week practicing the piano. She has already practiced three and one fourth hours this week. She wants to split the
Rewrite this sentence in present progressive Jason plays computer games all the time.
The Cobb family’s natural gas bill was 85.50 for 95 cubic feet of gas, What is the unit rate? (Cost per cubic foot of gas?)
Find x in the given figure. (The vertical chord is a diameter.)
Which Native American Culture lived in which type of housing? North Central Region