vanessa113007 vanessa113007
  • 14-09-2018
  • Mathematics
contestada

Jessica bought 4 packs of gum for $0.50 a piece. She did this three times. Which expression shows this

Respuesta :

abbieham05
abbieham05 abbieham05
  • 14-09-2018
Are there variables that need to be used? If not, it would be, 4x.50.
Answer Link
FranFran101
FranFran101 FranFran101
  • 14-09-2018
The answer is 12×.50=$6.25
Answer Link

Otras preguntas

You have been interested in purchasing a digital camera. after doing a great deal of research on the models and features that are available, you find a camera w
Ethnocentrism is not the same as racism and should not be confused with stereotyping" is an example of definition by synonym.
The area of the triangle below is __ sq units. A.80 B.21 C.42 D.40
What is m∠HLK? thanks
Solve 64^x = 16^x−1. 1. x = −2 2 x = −1 3. x = - 1 /4 4. x = negative 1 over 3
National income accounting is​ ____________. a. an accounting system used by businesses to calculate their profits during a given production period. b. used by
An m times n upper triangular matrix is one whose entries below the main diagonal are​ zeros, as is shown in the matrix to the right. when is a square upper tri
Mcphee company manufactures rugs in the cutting and assembly process. rugs are manufactured in 70-rug batch sizes. the cutting time is 14 minutes per rug. the a
What is the area of the triangle given below?? A.13 B.11 C.8 D.22
Will give brainliest! Use a table of values to find the solution to the equation ƒ(x ) = h(x ) where f(x)= \frac{1}{x+1} and h(x ) = 2x + 3. Show your work