alexisoaks6 alexisoaks6
  • 14-09-2018
  • Mathematics
contestada

If one store is selling 3/4 of bushel of apples for $9, and another store is selling 2/3 of a bushel of apples for $9, which store has the better deal? Explain your answer.

Respuesta :

silverleafyen silverleafyen
  • 14-09-2018

the 3/4 bushel of apples one. 3/4 is greater than 2/3

Answer Link

Otras preguntas

Why does dares try to take the bull away?
What does 3g= In math 8th grade
stored energy and the energy of positions are ________________ energy
Disruptive selection in the environment refers to? A. One extreme/trait favored B. Two extremes/traits favored C. No extremes/traits favored D. Three extremes/t
which slope is perpendicular to the given slope: m=1/4*
What is g(–3) in the function g(x) = 4x2 + 3?
Benifits of being informed in this pandemic 2 examples
Jenny has 3 guitars. Steve has 4 guitars. If the ratio of guitars is 4:3, who is first in the ratio?
In a capitalist system, people who work hard are rewarded. Why do socialists criticize this approach? O They say it bankrupts the economy. O They believe that n
Which of the following elements are commonly found as part of biological macromolecules?