10abigailkimjd 10abigailkimjd
  • 14-09-2018
  • Mathematics
contestada

Klara bought a dozen bags of bird food for $27. Use compatible numbers to find the approximate cost of six dozen bags of bird food. Show how you estimated.

Respuesta :

confusedwithhw
confusedwithhw confusedwithhw
  • 14-09-2018
x=cost of bird food
dozen=12

12x=27
x=$9/4=2.25 dollars per bag

6 dozen=6×12=72bags
2.25×72= $162
Answer Link

Otras preguntas

Find the height h of the parallelogram.
Is north america north or south of the equator
what is the fraction of 24/16 simplest form
The record high January temperature in Austin,Texas ,90f .The record low January temperature -2f . Find the difference between the high and low temperatures
Assume angle A and angle B are complementary and angle B and angle C are supplementary: If measure angle C is 127 degrees, then what is measure angle B and meas
Assume angle A and angle B are complementary and angle B and angle C are supplementary: If measure angle C is 127 degrees, then what is measure angle B and meas
rewrite without rational exponents, and simplify, if possible   (x²y²)1/7
The record high January temperature in Austin,Texas ,90f .The record low January temperature -2f . Find the difference between the high and low temperatures
What is the Hcf of 25 and 125
How does photosynthesis affect carnivores?