esteban123456 esteban123456
  • 13-09-2018
  • Mathematics
contestada

In winter, the price of apples suddenly went up by .75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of $5.88

write an equation to solve for p

Respuesta :

ariaunamariahic ariaunamariahic
  • 13-09-2018
5.88 - .75p = 5.88
Hope this helped
Answer Link

Otras preguntas

The illustration shows a kind of animal that is a free living organism what is the common name of the group that contains this organism
What is a benifit of a multi-party system?
___ times 1 1/5 equals 1/3
Which number is written in scientific notation? 6 x 10^11 12 x 10^-8 0.2 x 10^5 8 x 7^2
Cameron knows that 2 dogs are given 8 cups of food and 3 dogs are given 12 cups of food how much will be given to 5 dogs
can a 14 year old teen have baibies βαββ║∈s
Select the statement that correctly describes how light travels? A. Light can travel in a vacuum, and its speed is constant even if the light source is moving.
the perimeter of a rectangle is 160ft. One fourth the length is the same as twice the width. Find the dimensions of the rectangle.
The regular price of a pair of sneakers was 65$ and theyare on sale for 15% off how much is the sale price
Why is outfitting a workspace with video games in technology development company considered a strategic use of money