purp6 purp6
  • 12-09-2018
  • Mathematics
contestada

find the price of one candy bar if ten candy bars cost $40

Respuesta :

cheyenneh14
cheyenneh14 cheyenneh14
  • 12-09-2018
$4•10=40
So they are all $4 apiece or you could go by doing this
40÷10=$4
Answer Link
shantalturquiose
shantalturquiose shantalturquiose
  • 12-09-2018
In my opinion I think 4 times 10 which gives you 40 you basically get your answer!
Answer Link

Otras preguntas

here is one of my drawings
When tightening your abdominal muscles which parts of your nervous system are being used
Please help shshsj jdnjx shanks z
What's 23 x 102? My teacher said we can't use a calculator so I'm here asking yall :D
The Endosymbiotic Theory states the mitochondria and the chloroplasts were once free-living prokaryotic cells. Considering the size of each, why does this make
Given f(x)=x-7 and h(x)=2x+3 write the rule for f(h(x))​
Help I don’t know the answer
The linear regression line for Tampa Tribune Database is y=8x+367. In approximately what year is the Tampa Tribune expecting to add 700 new pictures per year to
Identify and explain three examples how human societies changed.
AT a school, 460 of the students walk to school A. The numbers of students who take public transit is 20% of the number of students who walk. How many students