zoey64 zoey64
  • 12-09-2018
  • Mathematics
contestada

Mike bought a soft drink for 2 dollars and 7 candy bars. He spent a total of 23 dollars. How much did each candy bar cost? Write an equation and solve

Respuesta :

ryanmericksonp6sdrr ryanmericksonp6sdrr
  • 12-09-2018

21 divided by 7 is 3 so each candy bar equals 3 dollars

Answer Link
ellaineirizarrp3nwkg ellaineirizarrp3nwkg
  • 12-09-2018
each candy bar costs $3. you need to set up an equation...

[tex]2 + 7x = 23 \\ 7x = 23 - 2 = 21 \\ 7x = 21 \\ x = 3[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Help me answer this question please
Why is there a 1/2 instead of 1 in the formula for kinetic energy
The coefficients of the quadratic equation x^2+bx+c=0 are determined by tossing a fair die twice, the first outcome to determine b and second to determine c. wh
essay plz about water waste ????
Compare 9 ⋅ 104 to 3 ⋅ 102. need help
Cholinergic neurons are thought to ________ within the ________.
A paragraph about flying
Which british action turned most colonial printers into revolutionaries?
The bank recorded a​ $3,000 deposit as​ $300. how would this information be included on the bank​ reconciliation
With the dawn of the industrial revolution came new ways of using children in the workforce. children were used predominantly because