lisafrench636 lisafrench636
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

Olivia ordered 24 cupcakes and a layer cake costs 16$ and the total cost of the order was 52$ what was the price of each cupcake

Respuesta :

cerlyn16
cerlyn16 cerlyn16
  • 11-09-2018

Let x be the price of a cupcake. There are 24 cupcakes so it will be 24x. Solution: 24x+16=52 24x=52-16 24x=36 Divide both sides by 24 X=1.5. The price of each cupcake is 1.5$

Answer Link

Otras preguntas

write an equation for this problem one sunday angie did math homework for one hour, which was half the total time she spent on homework that day. How much time
I Need Help With 8. 9. 10.
Which of these names does NOT belong to one of Santa’s reindeer? A) Comet B) Prancer C) Blitzen D) Klaxon
The force of ________ is the force at which the earth attracts another object towards itself. A. inertia B. friction C. gravity D. momentum
Muscles that produce movement in a single direction are
What is Zimbabwe's most important export crop? a. corn c. coffee b. vanilla d. tobacco
halogens combine with most metals to form _ such as _
5(4x+6)=6x+9. Help...
What song contains the line, "Lets be jolly, deck the halls with boughs of holly"?
Wendall and Sarah are taking road trips. Wendall travels for 15x miles per hour for x hours. Sarah travels for 6 more hours than Wendall at a speed that is 8 mi