mikepopmrpevb5x mikepopmrpevb5x
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

one package of blueberries cost 3. how many package can you buy for $9

Respuesta :

bxmbi2430
bxmbi2430 bxmbi2430
  • 11-09-2018

9 divided by 3= 6. You can buy 6 packages of blueberries for $9 dollars.

Answer Link
itsai7376p74zuj
itsai7376p74zuj itsai7376p74zuj
  • 11-09-2018
3 packages.

If one pack costs three dollars, then nine divided by three is three, thus making the final answer three.

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

70,000 ones equal how many thousands?
Suppose a number is rounded to the nearest hundred thousand. What is a number greater than 700,000 that rounds to 700,000?
With manual transmission, use your left foot for the brake and accelerator and your right foot for the clutch. use your right foot for the accelerator and your
1/10 of ____ is 10 times as much as 8
SELECT ALL CORRECT ANSWERS. Which two statements most accurately describe a tragic drama? based on the downfall of the main character based on mistaken identiti
Which of the following represents the zeros of f(x) = x3 − 2x2 − 6x + 12? −2, −square root of 6, −square root of 6 2, −square root of 6, −square root of 6 2,
3 tens equals how many ones
Who was the general at the Alamo?
The compound light microscope is most useful for viewing
Find the product of (-10)(2)(-5)