elip56257 elip56257
  • 15-05-2024
  • Mathematics
contestada

Divide to find the cost of one unit of each item. Round your answers
to the nearest cent. Then determine which item
is the better buy.
1. a 6.5-ounce can of tuna for [tex]$1.39 or a 3-ounce can of tuna for $[/tex]0.65
The 6.5-ounce can of tuna costs:
per ounce.
The 3-ounce can of tuna costs
per ounce.
The
-ounce can of tuna is the better buy.

Respuesta :

Otras preguntas

Match the macromolecules to their function within cells. Major structural component of cell walls Major component of cell membranes Speed up and facilitate chem
find an equation of the line that passes through the point (1,-2) and is parallel to the line passing through the point (-2,-1) and (4,3)
How can you add 3over 10 and 2over5
what is one benefit of a switch in a circuit?
Tell me where to place the symbols and what.
-9x5 + 36x4 + 189x3 in factored form
Evaluater 3/7+ 5/8s when r =14s =8.
125 / 1000 simplified
SOME HELP PLEASE Which of the following describes a mixture? Matter that is composed of a single element and has all the same physical properties Matter that
What is the percent composition of CuO if a sample of CuO with a mass of 62.5 g contains 12.5 g of oxygen (O) and 50 g of Cu? PLEASE SHOW WORK