sierrabuckner772 sierrabuckner772
  • 12-04-2024
  • Business
contestada

If you know that total fixed cost is $400, total variable cost is $800, and total product is 4 units, then average total cost must be:
A. $100
B. $200
C. $300
D. $400

Respuesta :

Otras preguntas

Unlike identical twins, fraternal twins
During which phase of mitosis do the nuclear membrane, nucleolus, and nucleus dissolve? metaphase prophase anaphase telophase
which is the simplest form of 10/82
The largest city in contemporary times shifts between all of the following EXCEPT which one? A. Tokyo B. Jakarta C. New York D. Constantinople
A substance that interferes with the action of a catalyst is known as a(n) _____.
A six-pack of soda costs $2.49, a 12-pack of soda costs $3.99, and a 24-pack of soda costs $5.49. Which pack has the lowest cost per unit?
The main theme of “The Wanderer” involves the a. value of friendship. c. importance of traditions. b. need for safety. d. pain of homelessness
What place is the origin of the volcano legend attributing eruptions to a deity's bad temper?
Describe the main features that define life in the material sense
A person can build his/her social capital by: Getting a mentor Learning a new language Being trained in new skills Shadowing a higher-level manager