dhitalrita99
dhitalrita99 dhitalrita99
  • 14-03-2024
  • Mathematics
contestada

d. A bus takes 8 hours to do a journey if it runs at 60 km per hour. What should be its speed to do the journey in 6 hours? ​

Respuesta :

Otras preguntas

at a snack, a milkshake costs $1.19, a cheeseburger costs $3.19, and an order of sweet potato fries costs $2.89. austin is going to buy this meal for 7 differen
What is the answer to this question
Help me with these questions show your work !
Determine the truth value of the statement and its converse. If a figure is a square, then it has four sides. A.true,true B.True, false C. false,true
Find the sum. 6.7 + 3.78 = Responses A. 9.98 B. 10.15 C. 9.48 D. 10.48
Convert this rational number to its decimal form and round to the nearest thousandth. ⅔​
Tray weighs 142 pounds .Multiply his weight on Earth by 0.92 to find his weight on the planet Saturn. What is the difference between Tray´s weight on earth and
Describe the relationship between civics and citizenship.
Help help help help help help help help plz help me
Ahmad rented a truck for one day. There was a base fee of $19.99, and there was an additional charge of 74 cents for each mile driven. Ahmad had to pay $193.15