tarabiddle73671 tarabiddle73671
  • 14-03-2024
  • Mathematics
contestada

Peanuts sell for $5/lb. cashews sell for $8/lb. suppose 2 pounds of peanuts are mixed with three pounds of cashews. find the cost of the mixture

Respuesta :

Otras preguntas

Which of the choices best completes the sentence below? Jerry's _______ cooking is the best! mother's mothers' mothers's mothers
What were the goals of progressives and how did they hope to achieve these goals
when a character is revealed by clear descriptions by the author,this is called ?
Multiple Choice: Please select the best answer and click "submit." Deductive reasoning is stronger than inductive reasoning because it: A. begins with some
the weight of an elephant is10.3 times the weight of a cat. if the elephant weighs 14,000 pounds, how many pounds does the cat weigh? how did you find the answe
Which shows the unsimplified solution for 2x2 + 7x – 5 = 0?
Which word in this sentence is an example of a common noun? Wuthering Heights and The Call of the Wild are two of my favorite books. A. books B. favorite
Can you fine the cube root of a negative number? If so, is it positive or negative? Explain your answer.
This map shows the centers of power of several Native American cultures around 1500. Which of these cultures was most likely influenced by the Olmec civilizatio
I ship travels north at 15 km an hour for five hours what is the ships this placement in kilometers