Billie7048 Billie7048
  • 12-02-2024
  • Mathematics
contestada

At a store, Susan selected a pumpkin that weighed 35.2 ounces.
Pumpkins cost $1.80 per pound.
There are 16 ounces in 1 pound.

How much did Susan's pumpkin cost? Enter your answer in the box to the right. Express the answer as dollars and cents.

Respuesta :

Otras preguntas

What was stipulated by the "fugitive clause" written into the U.S. Constitution? a. Masters could reclaim slaves who fled to other southern states. b. Slaves ha
Is a dinosaur fossil living or nonliving?
Joe has some pocket money he spends 50 percent of it he then spends another 1.50 he has 75p left how much pocket money did he have
Write a problem that the expression 3(-7)-10+25= -6 could represent.
Simplify 4x - 2y - 3x + 5y
Danish Vikings invaded England from about AD 787 to about AD 1017. a. True b. False
An airplane is carrying 150 passengers. This is 3/4 of its capacity. What is the capacity of the airplane?
Nascor : renaissance :: a. pais: puerile b. morior: postmortem c. gamos: pedagogue d. uxor: monogamy e. pater: son
if the hikers want to share the fruit evenly,how many pieces of fruit should each person recieve
Kids, wanting to follow in the footsteps of the clowning icon, approaches him for guidance. How should the sentence above be rewritten to correct the subject-ve