finc1981
finc1981 finc1981
  • 13-01-2023
  • Mathematics
contestada

John and Ben each bought school supplies. John bought three pens, and Ben bought two pens. Ben bought three pencils. If each pen cost $1.10 and each pencil costs $0.75, how many pencils did John buy, if together they spent $10.00?

Respuesta :

Otras preguntas

How do I solve for r b=1/6Rw
16% of what number is 44
What an organism looks like, or other detectable characteristics, is its ______ . a. genetic variable b. genotype c. phenotype d. allele
On the continent of __________, there are over 1,000 spoken languages.
Farmers favored inflation because it would a. increase crop prices. b. lower the price of manufactured goods. c. lower the cost of farm machinery. d. increa
Which of the following is a composite number? a. 0 b. 1 c. 63 d. 19
how many integers are solution of the inequality 3|x|+2<17?
What “white” technology limited the movement of buffalo and interfered with the Plains Indians traditional way of life? a. Roads c. Stage Coaches b. Fences d
In which one of the following sentences is a word misspelled? a. I spend my leisure time reading books. b. Niether Lois nor Clark believed in Superman. c. La
Which of the following was NOT a characteristic trait of Mao's Socialist Man? a. love of labor b. love of people c. love of country d. love of freedom