Cohen37472
Cohen37472 Cohen37472
  • 12-01-2023
  • Mathematics
contestada

Shopping Two friends shop for fresh fruit. Elena buys a watermelon for $6.55 and 5 pounds of cherries. Taniy buys a pineapple for $2.15 and 4 pounds of cherries. Use the variable p to represent the price, in dollars, per pound of cherries. Write and simplify an expression to represent how much more Elena spent.​

Respuesta :

Otras preguntas

3 less than twice a number q
Uncle toms cabin was in what newspaper
22is 44per ent of what number
Explain why emigration from Central America is increasing. Give at least two detailed examples of reasons for emigration.
suppose you need to verify how to correctly use commas you open your English textbook and scan the chapter titles and which one would you most likely find your
what was general burgoyne strategy to win the war
A biologist examines a series of cells and counts 90 cells in interphase, 13 cells in prophase, 12 cells in metaphase, 3 cells in anaphase, and 2 cells in telop
what is systems of the body
Is the time you take to go the library a function of the distance to the library ?
During adolescence, girls are ________ as likely as boys to develop depression. a. three times b. twice c. four times d. five times