KlydeL KlydeL
  • 12-01-2023
  • Mathematics
contestada

A store sells peanut butter in 28-ounce jars for $4.29 and in 16 ounce jars for $2.49. Find the price per ounce for each size jar and determine which jar is the better buy. Explain.

Respuesta :

Otras preguntas

Select all that apply. Select the items that have a pH level between 5 and 8. pure water Great Salt Lake saliva ammonia
After the Truman Doctrine was put forward, which were the first two countries to receive U.S. assistance to deter a communist takeover? (A) Yugoslavia and Hunga
"During my reign, the Church of England was established by law and became the official church of the country. Many people in England were not happy with the chu
Express each equation in slope-intercept form. -2x+4y=68, 13x+4y=284
Which side had a more difficult time rebuilding after the civil war South or North?
What is the slope of the line whose equation is 12 = 4x – 6y?
Describe two ways to protect the biodiversity of local forest ecosystems.
The spinner is spun 12 times It lands on blue 1 time what is the experimental probability of the spinner landing on blue?
What scientists do that is the basis of their investigations
What are some reasons why people came to New York in the early 1700s