roseponce70
roseponce70 roseponce70
  • 15-10-2022
  • Mathematics
contestada

The unit cost, in dollars, to produce bins of cat food is $3 and the fixed cost is $17940. The revenue function, in dollars, is R(x) = −2x^2 + 409x

Respuesta :

Otras preguntas

What is the significance of these dates in the history section of the Russia Core: 1917 1945 1985 and 1991
What is the slope of a line that is parallel to the line shown on the graph?
Choose the best word or phrase to complete the sentence. Ella pide _____. qué talla llevo ayuda dónde está la tienda cuándo abre la tienda
Answer me nowwwwwwww
How does the historical setting of the passage contribute to the theme? A. It creates the setting for the theme of desperation and the struggle to gain wealth.
Heidi says that when the numerator equals the denominator, the fraction is equal to 1. Is she correct? Explain
Identify the limitations of a junior driver's license.​
What is yellow journalism? A.a type of reporting that exaggerates or sensationalizes stories to sell more newspapers. B.a policy that stated that the United Sta
What characterizes a crystalline solid when it breaks? A. The solid stretches rather than breaks. B. The break follows the crystal structure. C. The solid shatt
A line that includes the point (4,3) has a slope of 8. What is its equation in point-slope form?