jovejupiter1999 jovejupiter1999
  • 14-10-2022
  • Mathematics
contestada

1) Apples cost $16 for an 8 pound bag at the local price
club, but the club has a membership fee of $50.
Write and solve an equation to determine how many
pounds (p) of apples you can buy for $58.

Respuesta :

Otras preguntas

how to write 6007200 in two other form
How is the infinitive used in the sentence? She picked an apple to eat. A. noun B. adjective C. adverb
In which sentence does the hyphen correctly divide a word? A. The cold front will cause tomorrow's temperature to be cool- er than today's. B. The family stared
What is a benefit of using renewable energy resources?
Factor out the greatest common factor. 3x + 27x2 A. 3x(x + 9x) B. 3x(x + 9x2) C. 3x(9x) D. 3x(1 + 9x)
To be useful, a scientific name has to refer to (1 point)all living species. all living and extinct species. all species in one habitat. a single species. 2. Se
corpulent A. flexible B. fat C. strong D. slender
What discovery led Darwin to develop his theories on adaptation? a. The Galapagos islands contain a range of habitats. b. The Galapagos islands originate from v
40 tens=_______hunderds
Select one of the factors of 5x2 + 7x + 2. a. (5x − 2) b. (x + 2) c. (5x + 1) d. None of the above