amaariit
amaariit amaariit
  • 16-09-2022
  • Mathematics
contestada

Venetta buys 2 pounds of pistachios and 3 pounds of almonds. The pistachios cost $4 more per pound than the almonds. She pays a total of $48. Which of the following are true? Select all that apply.

Venetta buys 2 pounds of pistachios and 3 pounds of almonds The pistachios cost 4 more per pound than the almonds She pays a total of 48 Which of the following class=

Respuesta :

Otras preguntas

In what ways were the African American soldiers treated differently than the white soldiers during the Civil War?
The __________ is a saltwater lake that is located at the world’s farthest point below sea level.
What is the explaining 8688 divided by 8.2 = what
graph the equation and identify the y- intercept y=1/4 x
HELP ASAP PLEASE!!! Can someone help me factor out 3x^2+7x-6??
What is the product of 2.4 ⋅ 10^3 and 1.5 ⋅ 10^3? 3.6 ⋅ 10^6 3.9 ⋅ 10^6 3.6 ⋅ 10^9 3.9 ⋅ 10^9
An organ, such as the human liver, is made up of specialized ______ that work together to perform a specific function. A. Nerves B. Tissues C. Fluids D. Glands
Which of the following is an accomplishment of the Zhou dynasty? A. They conquered the Huns in the north. B. They developed a writing system. C. They establishe
Semantics is the study of:
Why do you think people would have wanted to move to an area of the country that had never been to start a new life