claregeorgia1 claregeorgia1
  • 14-09-2022
  • Mathematics
contestada

Pippa owns a snack bar.
She uses 3/5 of a kilogram of spread each day.

Spread costs £3.20 for a 1 kilogram tub and £6.15 for a 2 kilogram tub.
Pippa buys enough spread to last for 14 days.
What is the lowest price Pippa can buy this spread for?
Show your working.

Respuesta :

Otras preguntas

When did the United Nations officially begin? A. 1918 B. 1945 C. at the Yalta Conference D. at the Paris Peace Conference
An example of a secondary source is a. a textbook. b. a diary. c. a poem d. an interview.
True/False: The Northern Hemisphere experiences winter when Earth is farthest from the sun.
Education from kindergarten through the eighth grade is considered _____ school. elementary secondary postsecondary primary
Common multiples of 4 and 7
What would two developing EMBRYOS that contained the same genetic code look like?
Liz had attended class everyday since she started school as a kindergartner. she said she had been in school for about 1,000 days. what numbers could be the act
western part of florida shaped like something you use to cook eggs
what are five parts of scientific thinking
Which word in this sentence is a participle? The frightened cat climbed to the top of the tree. a. cat b. top c. frightened d. climbed