anyssamills anyssamills
  • 13-09-2022
  • Mathematics
contestada

A company invests $11,000 to produce a product that will sell for $50.55. Each unit costs $9.20 to produce.
(a) How many units must the company sell to break even?
units
(b) How many units must the company sell to make a profit of $115,000?
units

Respuesta :

Otras preguntas

Explain how you can use an array to find partial products for 4×36
the krazy karnival amusement park charges a 30 entrance fee, plus a charge of 3 per ride ticket. the happy fun time amusement park charges a 35 entrance fee, pl
Fill in the blank: The origin of American Halloween comes from the Druid holiday _________. A. Feile Moingfinne B. Fiann Soula C. Nos Galen-gaeof D. Samhein
What is 8 divided by 5/6
justin has 3x+12 songs jim has 5x-4 songs if they both have the same number of songs how many songs do they each have?
23 is 10 more than what
What would be the value of Pearson’s r (simply the square root of r2)? R² = 0.785
What are the factors of 84.
How did nat turners rebellion reflect race conflict in the south
What is the x-coordinate of the point (5,-3)? What is the y-coordinate?