summerh36
summerh36 summerh36
  • 11-12-2021
  • Mathematics
contestada

A 9-foot roll of waxed paper costs $4.32. What is the price per inch?

A 9foot roll of waxed paper costs 432 What is the price per inch class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-12-2021

The price per foot is $0.91

Step-by-step explanation:

A 6-yard roll of butcher paper costs 16.38

1 yard = 3 foot

6 yards = 3 times 6 = 18 foot

the cost of 18 foot is $16.38

To find price per foot, we divide the cost of 6 yards by 18

16.38÷ 18 = 0.91

The price per foot is $0.91

Answer Link

Otras preguntas

How was the question of enslaved labor in America primarily seen in the 1850s?
Write 84 as a product of primes.Use index notation where appropriate​
A 32-cup container of disinfectant costs $19.20. What is the price per quart?
*PLEASE HELP ASAP* Read the following paragraph and answer the question that follows: Musical theatre changed my life. When I was a child, I was always a proble
William Paley argued that there is a strong analogy between a watch and the world. True False
Please help urgent!!
The standard deviation for u(90, 230)
please need help on this one​
why was the general maritime treatly signed
(2x + 19)° (3x + 8)° How do I solve it?