ninan8dpaldantahite ninan8dpaldantahite
  • 12-12-2016
  • Mathematics
contestada

Pears cost $1.25 per pound. What is the cost of 4.5 pounds of pears

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 13-12-2016
1 pound of pear cost = $1.25
So, 4.5 pound of pear will cost = 1.25 * 4.5 = $5.625

So, your final answer is $5.625

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Use Lagrange multipliers to find the point on the surface 2x + y - 2 = 0 closest to the point (3, 9, -5).a) ( (2, 3, -5) b) ( (3, 9, -5) c) (4/3,7/3,-5)d) (7/3,
(Solve by completing the square) 3n^2+4n-6=9
Music theory A B C D Will give Brainliest
According to Dunlop, the subjective component of wellness relates to:A) Emotional wellness - I want to feel wellB) Financial wellness - I want to be financially
Which of the following individuals is most likely to experience concern about social clock issues? A. Ta Yu, who is moving from China to the U.S. at age 24 B. S
The notation for the standard deviation of the sampling distribution of the sample mean is ________. a) σx or sx b) σxbar/n c) μ d) σx
Brian volunteers at a soup kitchen on Wednesdays when French Onion soup is being served. When he walks into the kitchen, his eyes begin to water because of all
Interpreting political cartoons 14 Analyzing the Cartoon
Fill in the word: Old Norse was spoken by the _______ and was eventually merged into the English language.
The five number summary of a dataset was found to be: 45, 50, 53, 60, 67. An observation is considered an outlier if it is below: An observation is considered a